top of page

„BIEL KOŚCI”, 2021
 DZIENNIK, ROZMOWY, RZECZYWISTOŚĆ 
wyd. Papierowy Motyl

 

„Biel Kości to prawda. „Biel Kości to kruchość i gładkość, choć ciało niewielkie, a talerz jej dawno pokrył się kurzem – tu kilka okruchów tam kłębek myśli – może przez skórę poczujesz dreszcze. 

 

Malika Tomkiel. Autorka książki „Biel Kości” to kobieta, która po wieloletniej walce z chorobą, anoreksją, postanowiła podzielić się swoją historią. Wykorzystując swoje dziennikarskie umiejętności i doświadczenie, skumulowała swoją energię rozmawiając ze specjalistami i osobami chorymi na zaburzenia odżywiania, by powiedzieć głośno o problemie dotykającym tysiące ludzi na całym świecie. Anoreksja to choroba śmiertelna. Mocny i szczery debiut młodej autorki odpowiada na pytania: Czy bliscy mogą coś zrobić, gdy widzą cierpienie? Jak wygląda proces wychodzenia z zaburzeń odżywiania i, co najważniejsze, jaki obraz polskiej służby zdrowia maluje przed nami obecna rzeczywistość? Pamiętaj, czasem po prostu może być za późno. 

 

Na anoreksję chorują również dorośli.

Na anoreksję chorują osoby na wózku. 

Na anoreksję chorują również mężczyźni. 

Na anoreksję chorują osoby otyłe. 

Na anoreksję chorują… rozejrzyj się dokładnie dookoła.

 

Fragment wstępu:

 

„Pięć, cztery, może osiem lat czy właściwie miesięcy. 41, 37, 600, 13 kilo- gramów, procent, deko. Nie wiem. Poproszono, bym nie przywiązywała wagi do cyfr w moim życiu. Przywiązuję więc do słów. Stawiam je na szali. Książka, którą trzymasz w swoich dłoniach, przedstawia kilka miesięcy życia osoby chorej na zaburzenia odżywiania – na anoreksję. Chodź, wejdź na chwilę do tego świata. Rzeczywistości tysięcy ludzi na całym świecie. Tę chudą, ale przepełnioną miłością aż po końce każdego z żeber i sinych palców. Właśnie uchylam drzwi, by wpuścić do sieni pierwsze promienie. Moje położenie się zmienia. Niczym stany chorobowe, moje umiejscowienie, wraz z dziennikiem, kręślą nowe punkty na mapie, a dni i noce przynoszą ciąg myśli. Zaprzyjaźniam się z wiatrem. Chłodem, ciemnością, bo wierzę, że biel przychodzi z czasem”. – Malika Tomkiel

 

Autorka do współtworzenia swojej książki zaprosiła liczne artystki, które chcąc wspierać osoby chore na zaburzenia odżywiania, stworzyły ilustracje wyścielające „Biel”. Zapiski z dziennika przeplatane są więc autorskimi, różnorodnymi grafikami, poezją autorki i licznymi wywiadami. Wszystko po to, by połączyć swoje osobiste doświadczenie z praktyczną wiedzą naukową i przedstawić różne możliwości uzyskania wsparcia. Takiej publikacji jeszcze nie było.
 

 Podziękowania dla ilustratorek:

Anastasia Sidarchuk, Anna Kus Park, Zu Za, Marta Kupsch, Agata Wrzosek, Asia Mudrowska

Co istotne, wydanie książki nie byłoby możliwe, gdyby nie wsparcie ogólnopolskiej Fundacji Światło Dla Życia, która leczy osoby chore na zaburzenia odżywiania. Razem możemy więcej: http://swiatlodlazycia.org.pl

 

Autorka 50% zysku ze sprzedaży książki oddaje na ww. Fundację, by pomóc osobom chorym na anoreksję.

„Czerń kawy. BIEL KOŚCI. Malika Tomkiel w sugestywny sposób przedstawia dziennik z anoreksji. Nie sądziłem, że to tak boli.”

– Wrzenie Świata

„Są takie sprawy, które nazwane tracą moc. Autorka ujęła w słowach nie
tylko swoją drogę, ale i wielu dziewczyn. Pokazała to, co w walce z
anoreksją jest najbardziej zaskakujące - brak maksymalnej czujności
prowadzi do zapętlenia, choć czujemy, że jesteśmy świadomi i uważni.
Od smutku, przez euforię, po dojrzałość. Książkę uzupełniają
merytoryczne wywiady ze specjalistami. Bardzo polecam tę lekturę
wszystkim, którzy czują się bezsilni.”

– Dorota Traczyk, psychodietetyczka, spec. od zaburzeń odżywiania

bottom of page